Navigacijos žemėlapiai ir navigacijos sistemos

Gps navigacinė sistema – tai sistema, kuri padarė didelį perversmą visame pasaulyje plačiai. Dabar be navigacijos jau daugelis mūsų net neįsivaizduojame jokių kelionių automobiliu. Tačiau dar yra ir kitas labai svarbus kiekvienos navigacijos komponentas – tai gpsnavigacijos žemėlapiai. Navigacijos žemėlapiai turi būti nuolatos atnaujinami, kitaip mes negalėsime tinkamai naudotis navigacijomis savo automobiliuose. Žinoma, visa tai labai priklauso dar ir nuo to, kokia yra ta Jūsų gps navigacija. Vienoms reikia atnaujinimo, o tiksliau, kad būtų atnaujinami navigacijos žemėlapiai, o kitais atvejais – gps navigacija veikia 24 valandas per parą, tiesiog visą laiką ir Jūsų tiksli vieta yra pastoviai nesunkiai nustatoma per visus palydovus, kurie yra kosmose erdvėje. Būtent apie tokią navigacijos sistemą, šiandien mes ir norime daugiau pasikalbėti.

Šios sudėtingesnės navigacijos yra vadinamos palydovinėmis navigacijos sistemomis. Visas jų darbas iš esmės skamba paprastai. Palydovinė navigacinė sistema susideda iš palydovų tinklo, kontrolės stoties, kuri randasi kažkur Žemėje ir valdo visus palydovus ir navigacinio prietaiso, kurį vartotojai nešiojasi, ar vežiojasi kartu su savimi. Kiekvienas palydovas iš kosmoso nuolat spinduliuoja radijo bangų signalus link Žemės. Imtuvai „klausosi“ šių signalų ir juos juk gali pasigauti iš trijų, ar keturių skirtingų palydovų. Taip galima išsiaiškinti tikslią savo vietą. Įskaitant net ir aukštį, kuriame esame. Tokios informacijos, mes niekur kitur nerasime. Palydovų skleidžiami signalai į Žemę keliauja šviesos greičiu, todėl mes visą informaciją gauname tiesiog akimirksniu, to net nepastebėdami, kad mums teko šiek tiek palaukti.

Jeigu Jūsų palydovinis imtuvas gali gauti signalus iš geltonojo palydovo, tai reiškia, kad Jūs būtent ir esate kažkur toje geltonojoje srityje. O jeigu Jūs galite pagauti signalus iš mėlynojo, ar raudono palydovo, tai tikriausiai Jūs randatės taip vadinamajame juodajame taške, kur visi trys signalai susitinka vienoje vietoje. Kai Jums reikia sužinoti tikslią savo pozicijos vietą, tai reikia gauti informaciją minimaliai, bent iš trijų palydovųkadangi yra ir daugiau gps palydovų, tai mums nustatyti savo tikslią vietą kartais yra tikrai labai lengva.

Daugeliui yra įdomu, kaip yra nustatomas tikslus atstumastik iš trijų, ar keturių palydovų. Kaip apskritai jie yra naudojami tam tikros vietovės, pozicijos nustatymui?

Kiekvienas signalas turi nuolatos palaikyti visų signalų sijas. Tai yra tarsi antspaudiniai įrašai apie savo poziciją tuo metu. Kadangi viskas yra palaikoma radijo bangomis, tai signalai tiesiog skriete skreija saulės greičiu – 300 000 kilometrų per sekundę. Tokiu būdu mes labai greitai gauname reikiamą informaciją.

Nors radijo bangos ir sklinda šviesos greičiu, tačiau jo s tai daro vakuume (visiškai tuščioje erdvėje), o radijo signalai į mus spindi žemyn iš kosmoso palydovų ir tai jau nėra keliavimas per tuščią erdvę. Tai keliavimas per Žemės atmosferą, kur sudėtyje yra dalelės, kurios padeda radijo bangoms keliauti. Tai taip pat vyksta ir troposferoje (turbulentinio krūvio regionas atmosferoje, kur oras tęsiasi apie 50 km virš Žemės paviršiaus. Visa tai, kalbant fiziškai, vyskta toposferoje ir jonosferoje. Jos palydovinius signalus gauna sudėtingu būdu ir gana skirtingomis priežastimis. Visi gps imtuvai turi kompensuoti ir užtikrinti, kad jie gali atitikti tikslius atstumo matavimus.

Apie tai, kaip veikia visos navigacijos sistemos, visada galite daugiau mažiau paskaityti ir pasidomėti internete, tačiau norint įsigyti kažkokį tai vieną konkretų gps imtuva – verčiau jau konsultuokitės su pardavėjais.

 

Leave a Reply