Anglys – ir šilumai, ir sveikatai

anglysAnglys bei jų gamtiniai junginiai – svarbus energijos šaltinis ir chemijos pramonės žaliava. Naudingosios anglies savybės buvo žinomos jau senovės Egipte, kur medžio anglys buvo naudojamos medicinos tikslams. Oprieš 3500 metų Egipte anglys buvo naudojamos ne tik medicinos srityje, bet ir vandeniui ar alui gryninti. Ir šiais laikais sutrikus virškinimui į pagalbą kviečiamės anglies preparatus. Ko gero, reta moteris žino, kad gerieji moterų draugai – deimantai – kaip ir akmens anglys ar grafitas, yra alotropinė anglies atmaina. Akmens anglis yra nuosėdinė augalinės kilmės uoliena, sudaryta iš anglies, hidrokarbonatų ir įvairių priemaišų (sulfidų, oksidų ir kitų junginių). Anglyspasižymi puikiomis degimo savybėmis, lengvai užsidega, tinka daugumai katilų. Akmens anglies išskiriama šiluma (kaloringumas) viršija 6000 kcal/kg.

Akmens anglys yra viena iš populiariausių šilumos energijos gavimo kuro rūšių Lietuvoje. Šiuolaikiniai kieto kuro katilai sukonstruoti taip, kad juose galima kūrenti malkas, anglis arba briketus. Katilai, kurie skirti kūrenti pigiausiu kietuoju kūru – anglimis ar malkomis – apšildo iki 100 kv. m patalpas. Jei nėra nuspręsta, kokiu kuru nuolat bus kūrenamas namas, vertėtų pasidomėti skirtingais katilais. Mat į tokį, kuris skirtas malkoms, geriau nedėti anglių, nes jos yra žymiai kaitresnės nei malkos ir gali sistemoje užvirti vanduo, sutrukinėti ar pradegti degimo kameros sienelės. Jei šildymosi ateitis nėra aiški, tuomet galima įsigyti tokį universalų katilą, kuriame bus galima kūrenti ir anglis, ir malkas. Patogi naujiena – katilas su ventiliatoriumi, kuris pritaikytas kūrenti anglimis. Palaikyti degimą deginant anglį oro reikia kelis kartus daugiau nei deginant malkas, todėl ventiliatorius anglinį katilą padaro efektyvesnį. Taigi – iš anksto vertėtų dėl to pasikonsultuoti su specialistais, nes šildymo katilas statomas ne vieneriems metams. Didžiausias akmens anglimis kūrenamų katilųnaudojimo trūkumas, tai būtinas po kiekvieno kūrenimo katilo kameros valymas, taigi teks šeimininkui dažnai imtis šių darbų. Anglis galima laikyti ne tik sausoje patalpoje – jei jos neturite, anglis puikiai galima sandėliuoti lauke, tik reikėtų uždengti nuo kritulių, nes kokybiškos anglies drėgmės įgeriamumas yra mažas.

Deja, iš visų iškastinio kuro rūšių akmens anglys yra nešvariausios – jos išskiria 39 proc. visame pasaulyje išmetamo anglies dioksido.

Leave a Reply